Zwierzę w rodzinie wnosi do domu ogrom ciepła i radości. Domowy pupil może być doskonałym kompanem, z którym można świetnie się bawić.
Niemniej ważny jest również pozytywny wpływ zwierząt na dzieci. Można śmiało rzec, że mogą one odegrać bardzo istotną rolę w wychowywaniu dziecka.
Obecność zwierząt w domu ma szereg pozytywnych skutków dla dzieci
Zwierzęta mają ogromny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci. Uczą je czułości, empatii i troski. Kształtują również umiejętność rozpoznawania emocji oraz reagowania na nie. Zwierzę w rodzinie może ponadto przygotowywać malucha na trudniejsze wydarzenia życiowe (np. chorobę czy śmierć). Dlaczego? Na przykład, jeśli pupil zachoruje bądź zdechnie, dziecko mogło będzie oswoić się z przykrymi emocjami towarzyszącymi tej sytuacji. Emocje te zapewne nie raz jeszcze spotkają je w życiu, ale dziecko będzie w stanie łatwiej sobie z nimi radzić.
Domowy zwierzak pozwala także uczyć dziecko podejmowania wyrzeczeń (np. odłożenie zabawy na później ponieważ trzeba zająć się małym pupilem). Takich sytuacji w codziennym życiu będzie o wiele więcej.
Zwierzak doskonale uczy odpowiedzialności
Potrzebuje on bowiem opieki przez całe swoje życie. W zależności od tego, jakie zwierzątko wybierzemy, będziemy musieć stosownie się nim zaopiekować – usunąć zanieczyszczenia i odchody, wyprowadzić na spacer, nakarmić (świetną jakościowo żywność dla zwierząt znajdziemy w sklepie https://e-zoo.shop). Czynności te uczą nie tylko odpowiedzialności ale i dyscypliny. W końcu nasz pupil będzie potrzebował opieki każdego dnia bez wyjątku.
Jakie zwierzątko wybrać dla dziecka?
Mówiąc zwierzę domowe, zwykle mamy na myśli kotka czy pieska. W rzeczywistości jednak wybór zwierzątek domowych jest o wiele szerszy. Możemy kupić naszemu dziecku np. chomika, świnkę morską czy królika. To dobry wybór dla osób, które szukają taniego w utrzymaniu zwierzątka. Niezależnie jednak od tego jakie zwierzątko wybierzemy, musimy pamiętać o tym, aby zapewnić mu odpowiednie warunki. Pamiętajmy o tym, że zwierzątko domowe to nie zabawka, która ma za zadanie zająć uwagę naszych dzieci. Traktujmy więc domowego pupila jako dodatkowego członka rodziny, nad którym każdy z domowników będzie sprawował opiekę.