pomoc dzieciom

Aby rozwinąć w dziecku pewność siebie i chęć do nauki, musisz nieść pomoc dzieciom w robieniu rzeczy samodzielnie, nie robiąc tego za nie. Możesz użyć tzw. rusztowania, aby pomóc dziecku samodzielnie wykonać zadanie lub wykonać gest. To świetny sposób, aby pomóc mu zyskać pewność, że potrafi się uczyć. Pomaga mu to również rozwijać nowe umiejętności i stawać się coraz bardziej niezależnym.

Strategia korzystania z rusztowań polega na kochającym wspieraniu malucha w wykonaniu zadania, obserwując jego działania i prowadząc go w razie potrzeby. W miarę postępów dziecka stopniowo zmniejszasz wsparcie. Pomoc dzieciom musi być wykonywana z przyjemnością i bez stresu. Ważne jest również, aby dać dziecku wystarczająco dużo czasu na ćwiczenie i rozwijanie niezależności.

Jak wspierać naukę dziecka?

Istnieje kilka sposobów wykorzystania rusztowania podczas zabawy z dziećmi, aby nieść pomoc dzieciom w nauce. Podziel zadanie na kilka prostych kroków. Na przykład czasami małemu dziecku trudno jest się ubrać. Zacznij od nauczenia go zakładania skarpetek, a następnie ułożenia butów, aby odróżnić lewą stronę od prawej. Następnie pokaż mu, jak założyć buty. Kiedy Twoje dziecko opanuje jeden krok, zabierz go na drugi. Nieś pomoc dzieciom słowami, zamiast działać za nie. Najpierw obserwuj próby malucha, ponieważ musi sam eksperymentować, a następnie udzielaj mu sugestii. Na przykład, jeśli Twoje dziecko próbuje się nakarmić, a jedzenie wypada, ponieważ jego usta nie są wystarczająco otwarte, zaproponuj szerokie otwarcie ust. Możesz mu pokazać, jak to zrobić. Komentuj ich działania i doceniaj wysiłki. Wspieraj inicjatywy swojego dziecka. Na przykład chwal go, gdy uda mu się zapiąć kilka guzików, założyć buty na prawą nogę, złapać piłkę lub umyć zęby. Twoje wsparcie dodaje mu pewności siebie. Ułatw mu to, wykonując część, której nie jest w stanie wykonać sam. Możesz na przykład przytrzymać dolną część zamka błyskawicznego jego płaszcza, aby mógł to zrobić samodzielnie. Dzięki tej niewielkiej pomocy Twoje dziecko odniesie sukces i fakt ten niesie także pomoc rodzicom. Następnie możesz nazwać czynności, które wykonujesz, aby Twój maluch mógł później naśladować Cię przy zakładaniu własnego płaszcza. Zapewnij im narzędzia, które ułatwią im pracę. Na przykład podziel miejsce przechowywania swoich zabawek za pomocą pojemników przeznaczonych na różne kategorie zabawek: kosz dla mężczyzn, kosz na dinozaury i kosz na klocki. Naucz dziecko, jak z nich korzystać, towarzysząc mu. Możesz powiedzieć: „Czas posprzątać”. Zrobię to z tobą. Chciałbym wrzucić figurki do kosza na figurki, a Wy co wybieracie? » 

Pomoc dzieciom – stopniowe ograniczanie

Stopniowo ograniczaj pomoc dzieciom, jaką oferujesz dziecku, aby zachęcić je do ćwiczenia nowych umiejętności. Na przykład, jeśli uda mu się poprawnie założyć buty i zawiązać sznurowadła, nie rób tego już za niego (chyba, że ​​Twoje dziecko z różnych powodów nie czuje się na to stać). Daj mu jednak wystarczająco dużo czasu, aby zrobił to w przyjemnym kontekście. Następnym krokiem będzie wsparcie go, aby nauczył się robić pętlę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *