laryngolog

Zatkany nos, zawroty głowy, kichanie czy problemy z węchem to podstawowe objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u laryngologa, celem diagnozy oraz ewentualnego leczenia choroby. Nierzadko zdarza się, że specjalista laryngolog to nasz lekarz rodzinny. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z faktu, że laryngologia to dziedzina, w której występuje wiele specjalizacji, a leczenie laryngologa nie sprowadza się wyłącznie do prostych zabiegów.

Kim jest laryngolog?

W każdej przychodni rodzinnej powinien przyjmować lekarz laryngolog. W sytuacji, gdy nie możemy dostać się do niego osobiście, warto umówić się na wizytę domową. Specjalistę w dużych miastach, który oferuje takie usługi, łatwo znaleźć, wpisując w google hasło np. lekarz poz kraków bądź laryngolog kraków centrum.

Laryngolog inaczej nazywany również otolaryngologiem (nazwa pochodzi z języka greckiego) jest specjalistą zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką dolegliwości związanych z uszami, zatokami czy nosem.

W jakich wypadkach wybrać się do laryngologa w Krakowie?

Laryngolog Kraków centrum zazwyczaj przyjmuje osoby, które lekarz poz Kraków skierował do niego, na podstawie konkretnych objawów. Często zdarza się, że również lekarz rodzinny ma specjalizację z dziedziny laryngologii.

Wśród objawów, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty laryngologa, można wymienić:

problemy z przegrodą nosowa i trudności z oddychaniem przez nos,

  • ból zatok,
  • katar sienny,
  • wielokrotnie krwawienie z nosa,
  • bezdech senny i chrapanie,
  • suchość gardła,
  • zburzenia połykania,
  • chrypkę,
  • ból lub zatkanie ucha,
  • szumy uszne,
  • problemy z migdałkami.

Zakres problemów, z którymi powinniśmy udać się do laryngologa, jest naprawdę szeroki. Ponadto wśród tej dziedziny wyróżnia się poszczególne specjalizacje, które zajmują się konkretnymi schorzeniami.

Przychodnia Kraków centrum

Otologia to pierwsza specjalizacja w dziedzinie laryngologii. Zajmuje się ona chorobami uszu, a w jej zakres wchodzi dodatkowo otochirurgia.

Chirurgia otolaryngologiczna zajmuje się skomplikowanymi operacjami w obszarze jeżyka, zatok czy krtani.

Onkolog laryngologiczny zajmuje się nowotworami szyi i głowy.

Neurotologia to specjalizacja zajmująca się schorzeniami neurologicznymi w obrębie głowy i twarzy, w tym np. porażeniem nerwu twarzowego.

Foniatra to specjalista badający narzędzia mowy. Jego pacjentami najczęściej są osoby używające zawodowo swojego głosy, np. aktorzy, piosenkarze czy nauczyciele.

Audiologia to specjalizacja zajmująca się dolegliwościami związanymi ze słuchem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *